Rady a tipy do kuchyně

Litinový hrnec: proč ho chtít

litinový hrnec

Nedávno jsem dělala guláš v litinovém hrnci a opět mě překvapilo, jak všestranný talent tenhle hrnec je. Kostky masa si v něm nejprve orestuji na rozpáleném tuku, aby se maso zatáhlo, ve výpečcích opeču zeleninu, pak přidám koření, případně víno, pivo nebo rajčatový protlak (podle receptu), vše zaliji vývarem a hodím do trouby péct. Výsledkem je jemné a šťavnaté maso, které se téměř rozsýpá, s chuťově excelentní omáčkou, navíc téměř bez práce.

Kulaté litinové hrnce v našem e-shopu:

 

Litinový hrnec modrý nízký 32 cm kulatý

2 624 
Nádherný kulatý hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Nízké provedení, průměr hrnce 32 cm pro 6-8 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec modrý nízký 28 cm kulatý

2 272 
Nádherný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Průměr hrnce 28 cm pro 6 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec modrý 14 cm kulatý

960 
Nádherný kulatý hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Průměr hrnce 14 cm pro 1-2 porce pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový rendlík červený 16 cm

1 792 
Kastrůlek jako ze starých časů, ovšem v moderním, nadčasovém designu. Rendlík vyrobený ze smaltované litiny, v nádherné červené barvě. Pro 1-2 porce. Ergonomická rukojeť, madlo a barevně sladěná poklička. Precizní zpracování a dokonalá elegance od značky LAVA.

Kromě guláše v litinovém hrnci uvaříte polévku, upečete v troubě chleba, oválná verze je skvělá jako pekáč na husu (nebo kuře, kachnu). Naštěstí spousta hospodyněk litinové hrnce začíná doceňovat a tento tradiční materiál se opět zabydluje v kuchyních. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody litinových hrnců.

Výhody litinového hrnce

 • Litinový hrnec má silné dno – ne nadarmo spousta receptů v renomovaných food časopisech začíná slovy: vezměte silnostěnný kastrol…
 • Litinový hrnec dáte na sporák, zapnete plotýnku a necháte ho rozehřát na vysokou teplotu. Bez problémů v něm opečete maso a zeleninu na základ, než jej zalijete vodou nebo vývarem, přiklopíte pokličkou a dáte dusit. Této kuchařské technice se říká brasírování; takto získáte perfektní omáčku plnou chutí, na které si pochutná celá rodina.
 • V hrnci s tenkým dnem se pokrmy při pokusu o smažení budou pouze připalovat. Hrnce s tenkým dnem jsou dobré na vaření nebo pomalé dušení, ale nikoliv na počáteční rychlé orestování pokrmu při vysokých teplotách.
 • Poklice u litinového hrnce není skleněná, ale také z litiny, což znamená, že hrnec lze dát do trouby a péct v něm nebo dusit.
 • Uši u litinového hrnce jsou obvykle dvě, také litinové, k hrnci přisazené, žádná dlouhá rukojeť, kvůli které by se hrnec nevešel do trouby.
 • Smaltovaná litina snese v troubě max. teplotu 260 °C (uvádí výrobce LAVA), což je zcela dostatečná teplota pro naprostou většinu receptů.
 • Litinový hrnec je vhodný pro všechny typy sporáků: elektrická plotýnka, plyn, sklokeramika. Perfektní je také na indukci.

Oválné hrnce ze smaltované litiny:

Litinový hrnec červený 27 cm oválný

1 772 
Krásný oválný litinový hrnec v červené barvě bude ozdobou vaší kuchyně. S průměrem 27 cm a objemem 3,9 litru je vhodný pro rodinné obědy, kdy potřebujete připravit 4 - 6 pokrmů z jednoho hrnce. A tento litinový hrnec vás nikdy nezklame!

Litinový hrnec zelený 29 cm oválný

2 015 
Litinové hrnce jsou robustní, vysoce odolné a mají dlouhou životnost - vydrží Vám i několik generací. Litina je slitina železa s uhlíkem, která přináší spoustu výhod. Litinové nádobí je odolné proti korozi a připálení, skvěle vede a akumuluje teplo, a tudíž je vaření energeticky úsporné. Oválný litinový hrnec je vysoce odolný vůči popraskání, oděru a vysokým teplotám. Průměr hrnce je 29 cm, výška 12 cm a objem 4,6 l. Hrnec je opatřen nepřilnavým povrchem a poklicí. Vhodný na všechny typy vařičů včetně in...

Litinový hrnec červený 33 cm oválný

2 663 
Parádní oválný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, červený lesklý smalt. Rozměr hrnce 26x33 cm, pro 8 porcí pokrmů. Nádherný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Precizní zpracování a dokonalý funkční design od značky LAVA.

Litinový hrnec modrý 29 cm oválný

2 015 
Parádní oválný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Rozměr hrnce 23x29 cm, pro 6 porcí pokrmů. Nádherný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Precizní zpracování a dokonalý funkční design od značky LAVA.

Nevýhody litinového hrnce

 • Je těžký. Ale zase si s ním můžete zaposilovat. Dávejte pozor, když s litinovým hrncem budete pohybovat po sklokeramické desce. Vždy jej raději nadzdvihněte a přeneste, než abyste jím po varné desce šoupali. Litinový hrnec by ji mohl poškrábat.
 • Nedá se mýt v myčce. Ačkoliv spoustu výrobců tvrdí opak, nevěřte jim. Litinový hrnec je poklad, který si zaslouží mýt ručně, navíc hrnce ze smaltované litiny ztrácejí na lesku a barvy zmatní a vyblednou, když je do myčky strkáte pravidelně. Litinové hrnce jsou těžké, pokud bude myčka plně naložená ostatním nádobím, nemusely by váhu zvládnout výsuvy.
 • Není levný. Vyšší pořizovací cena vám však vynahradí radost z výsledků vašeho kulinářského snažení na dlouhé roky dopředu. Není univerzálnějšího hrnce než litinový. Když je řeč o ceně: LAVA hrnce ze smaltované litiny vycházejí ve srovnání s ostatními značkami velmi příznivě (z konkurence jmenujme např. Staub nebo Le Creuset).
 • LAVA hrnce jsou vyráběné v moderním závodě v Turecku, disponují všemi možnými certifikáty o zdravotní nezávadnosti, platícími nejenom pro Evropskou unii, ale celosvětově.

 

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.