Každý dobrý recept na polévku začíná slovy: vezměte si k ruce silnostěnný kastrol… jakmile na takový recept narazím, vím, že si zaslouží pozornost, protože autor svojí práci rozumí.
Abyste do polévky dostali nejlepší chutě ze surovin, musíte je nejprve orestovat při vyšší teplotě ve vrstvě nějakého dobrého tuku (nejčastěji používám sádlo, které se v roce 2018 dostalo mezi 10 nejzdravějších potravin!).
Jenže v normálním hrnci z ohýbaného plechu moc parády nenaděláte. Plech bývá tenký, základ se vám v něm tedy rychle spálí, a to ještě nerovnoměrně, vše obvykle končí v koši.
Když u nás dojde na polévku, je to sólo pro můj fešácký litinový hrnec. Má silné dno i stěny, sádlo v něm v pohodě rozehřeji a opeču zeleninu, která pak dodá polévce zcela jinou chuť, než kdyby byla jen vařená.
Litinové hrnce z našeho e-shopu:
Litinový hrnec modrý 28 cm kulatý
Litinový hrnec černý 28 cm kulatý
Litinový hrnec zelený nízký 24 cm kulatý
Litinový hrnec zelený 33 cm oválný
Litinový hrnec je ideál také pro tuhle cibulovou polévku, jejímž tajemstvím je spousta karamelizované cibule a vývar, do kterého se přidává pšeničné pivo.
Pivní cibulačka z litinového hrnce
INGREDIENCE
- 6 ks cibule větší
- 100 g máslo
- 2 stroužky česnek
- 1 lžička třtinový cukr (příp. bílý cukr písek)
- 1 lžíce rajčatový protlak (nebo kečup)
- 1 lžíce škrobová moučka
- 300 ml pšeničné pivo Weizenbier
- 750 ml hovězí vývar
- světlá bageta
- sýr s plísní na povrchu (Camembert, Brie)
- sůl
- pepř čerstvě namletý z mlýnku
INSTRUKCE
- Cibuli oloupeme, rozpůlíme a nakrájíme na klínky. Česnek oloupeme a rozmáčkneme.
- V litinovém hrnci rozehřejeme máslo a vhodíme do něj cibuli i česnek. Přidáme lžičku cukru, promícháme, stáhneme teplotu na střední až nižší stupeň a necháme cibuli karamelizovat. Než cibule dostane zlatavou barvu, potrvá to asi 20 minut.
- Přidáme rajčatový protlak (případně kečup), lžíci škrobové moučky, promícháme a necháme 2-3 minuty vařit.
- Přilijeme pivo, přivedeme k varu, osolíme a opepříme, přidáme vývar, opět přivedeme k varu. Poté stáhneme teplotu, hrnec přiklopíme poklicí a necháme cibulačku asi půl hodiny probublávat.
- Troubu rozehřejeme na horní ohřev nebo na gril. Z veky nakrojíme šikmé řezy, sýr nakrájíme na plátky.
- Cibulovou polévku nalijeme do ohnivzdorných misek, poklademe vekou a sýrem a necháme v troubě krátce zapéct, než se sýr rozpustí.
POZNÁMKY K RECEPTU
Cibulačka z pšeničného piva: tipy a rady
Co je pšeničné pivo?
Pšeničné pivo je takové, jehož základ tvoří alespoň z třetiny pšeničný slad. Velmi oblíbené je v Německu, kde se prodává pod názvem Weizenbier. Pšeničné pivo bývá nefiltrované, má výraznou a plnou chuť, je cítit po kvasnicích, zatímco hořkost a chmelové aroma jsou potlačené. Je nasládlejší, a proto skvěle ladí s polévkou z karamelizované cibule. Apropos, Francouzi do své pravé francouzské cibulačky přidávají portské, cherry nebo koňak.
Karamelizovaná cibule
Karamelizovaná cibule je fenoménem poslední doby. Základem je delší příprava nakrájené cibule na másle při střední až nižší teplotě, podpořená přidáním cukru, nejlépe třtinového. Pro zvýraznění chutí se přidává trochu soli, případně pepře. Karamelizovaná cibule je perfektní základ pro cibulovou polévku, někdy se přidává do hamburgerů, případně se z ní dělá cibulová marmeláda.
Hovězí vývar
Ne každý má doma v lednici běžně domácí hovězí vývar. Naštěstí už nemusíme spoléhat na koncentrované ochucující kostky s glutamátem a další chemií, na pultech obchodů najdete spoustu natur bujónů, které při přípravě polévky také velmi dobře poslouží. V Česku najdete pár sympatických firem, které domácí vývary vyrábějí a poté je nabízejí k prodeji. Podívejte se třeba sem: konecnevyvar.cz nebo bujonka.cz
Pláčete při krájení cibule?
Já ano, proto mám vždy připravené ochranné pracovní brýle, které si při práci s cibulí nasadím na nos. S jejich pomocí loupání i krájení cibule zvládám levou zadní.
A jak cibulačku připravují nejlepší kuchaři u nás?
Tento skvělý recept na pivní cibulačku je z časopisu Prima Fresh. Zdeněk Pohlreich cibulačku dochucuje po francouzsku koňakem a dochucuje ji tymiánem a pažitkou. Kluci v akci zase přidávají portské a na plátky bagetky před zapečením navrství sýr, smíchaný s vejcem a smetanou.
Kam dál?
No přeci šup k nám do e-shopu a podívat se na nabídku KULATÝCH LITINOVÝCH HRNCŮ! Upřímně, žádný jiný hrnec není univerzálnější – na plotýnku na vaření, smažení i dušení, nebo na pečení do trouby. Pro všechny typy sporáků, včetně indukce. Jeden hrnec na všechno!