Nezařazené, Rady a tipy do kuchyně

Jak vybrat správnou velikost litinové pánve?

Litinové pánve jsou mi v kuchyni nepostradatelnými pomocníky se kterými připravuji celou škálu jídel od zeleniny, přes smažené a zapékané pokrmy až po pečené moučníky. Litinová pánev je zkrátka všestranná a najde své místo v každé kuchyni. Pořídit si ji můžete v různých velikostech od těch nejmenších s průměrem 12 cm až po skutečně velké s rozměry 30 – 34 cm. Výběr velikosti litinové pánve může být někdy pořádný oříšek. Tak jakou byste měli zvolit? Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak vybrat ideální rozměr litinové pánve právě pro vaše potřeby.

Z jakých velikostí můžete vybírat?

Ø 12cm

Ideální pro přípravu 1 volského oka. Připravte si snídani pro jednoho!

Ø 16cm

Připravíte si 2 vajíčka nebo oblíbené omáčky.

Ø 20cm

Vhodné pro 3 vajíčka, jídla pro jednoho, menší pizzu a palačinky, přibližně 3 plátky slaniny nebo jiné přílohy.

Ø 24cm

Pánev pro 2. Ideální pro 4 – 5 vajíček, pizzu, koláč, dvě kuřecí prsa a pokrmy pro dva.

Ø 26cm

Pánev s tímto průměrem je vhodná pro 2 – 4 lidi. Snadno na ni připravíte několik kousků kuřecích prsou, pečené brambory, zeleninu nebo na ni upečete velký koláč.

Ø 28cm

Pánev pro celou rodinu. Je nejlepší pro celé steaky, kuře a jiná jídla, která nemusíte míchat a obracet. Vhodné pro těstoviny s omáčkou, pizzu pro 2 nebo například velké lívance.

Ø 30cm

Velká pánev pro rodinné vaření na které s přehledem připravíte i velké porce jídel. Připravte si 2 velké nebo 3 menší steaky, 4 porce zapékaného jídla. Upečte nedělní koláč nebo pizzu pro 3 – 4 strávníky.

Ø 34cm

Pro přípravu jídel pro velkou rodinu nebo společenskou akci se vám bude hodit mít takovou pánev v záloze. Připravíte na ni jídlo pro 5 – 6 osob, ale na druhou stranu je velmi velká a těžká. Je také příliš velké pro většinu varných desek. To znamená, že jídlo se bude vařit nerovnoměrně. V důsledku toho se vám jídlo může přichytit nebo spálit. Tomu můžete zabránit předehřátím pánve několik minut před vařením.

Pro kolik osob vaříte?

Jako první krok k výběru správné velikosti litinové pánve si řekněte pro kolik lidí nejčastěji vaříte. Pokud jste ve vaření obvykle sami a připravujete menší porce jídel, bude pro vás ideální volbou malá litinová pánev s menším průměrem, typicky kolem 23-25 cm. Na druhou stranu, pokud vaříte pro větší rodinu nebo přátele, vyberte si raději litinovou pánev většího průměru, jako je 30 nebo 34 cm. Na takové budete mít dostatek místa pro přípravu větších porcí pokrmů při smažení i pečení. Výběr pánve by měl odpovídat počtu lidí, pro které vaříte nejčastěji.

Co vaříte nejčastěji?

Co je také důležité, jsou vaše oblíbené jídla. Které pokrmy připravujete nejraději a nejčastěji. Menší porce jako je například smažený sýr zabere jistě méně místa než například pořádné naklepané řízky pro celou rodinu. Pokud máte doma skutečně hladové strávníky, určitě oceníte tu největší pánev s průměrem 34 cm.

Všechno si dobře změřte!

Než si koupíte svou vysněnou pánev, nezapomeňte si dobře doma vše přeměřit. Je sice krásné, že si řeknete “Potřebuju tu největší!” , ale pak s hrůzou zjistíte, že se vám nevejde do trouby nebo na sporák. Proto si dobře promyslete kolik máte místa na lince, na sporáku, jaké máte vnitřní rozměry trouby, ale také si uvědomte, kde budete pánev ukládat. Abyste se ujistili, že vybraná pánev bude pro vaši kuchyni ideální, nezapomeňte:

  1. Změřit troubu: Nejprve zkontrolujte rozměry trouby. Změřte šířku, výšku a hloubku trouby pro přesnou představu o tom, jaký prostor máte k dispozici.
  2. Vemte v úvahu velikost pánve: Vyberte pánev, která bude do vaší trouby pasovat. Zkontrolujte rozměry pánve a porovnejte je s rozměry vaší trouby. Ujistěte se, že pánve nepřesáhne rozměry trouby.
  3. Vyberte úložné místo: Ujasněte si, kam budete pánve ukládat. Litinové pánve jsou hodně těžké a jejich skladovací prostor by to mu měl být uzpůsoben. Vyberte tak místo, které máte jistotu, že unese i větší zátěž, je dostatečně prostorné, aby se tam pánev nebo dokonce pánve, vešly a především bude snadno dostupné. Opravdu nechcete při častém používání sundávat těžké litinové pánve z těžko dostupných míst.

Zvažte své fyzické schopnosti

Litinové pánve jsou mnohem těžší než pánve s jiného materiálu. Zvlášť pokud máte jakkoliv omezené fyzické schopnosti. V takovém případě zvolte menší pánve, s těmi bude manipule mnohem snazší. Malé pánve s průměrem 16 cm váží přibližně 1,5 kg. Střední pánve s průměry 24 – 26 cm váží už kolem 2,5 kg. Největší pánve s průměrem 34 cm pak váží dokonce 3,5 kg. A to už je skutečná váha. Zvlášť pokud vaříte na sklokeramice nebo indukci, kdy potřebuje pánve při každém přesouvání opakovaně a opatrně zvedat a pokládat, aby nedošlo k poškrábání povrchu sporáku.

Pomohli jsme vám s výběrem velikosti litinové pánve?

Pokud ne, můžete nás kontaktovat a my vám rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.

Jak na správný výběr velikosti litinové pánve jsme si již řekli a tak se nezbývá než pustit do vaření a popřát vám dobrou chuť! Vyzkoušejte některý z našich ověřených receptů a nezapomeňte na to jak se správně starat o litinové nádobí a vydrží vám po generace!

Přečtěte si také:

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.