Rady a tipy do kuchyně

LAVA: ikonické nádobí ze smaltované litiny

litinová pánev lava

Tradice litinového nádobí se z venkovských kuchyní pomalu přenáší do moderních domácností. Chceme vařit zdravě, a tak se zajímáme nejenom o potraviny, které jíme, ale také o hrnce a pánve, v nichž si pokrm uvaříme. Dříve nebo později se nám do hledáčku dostane litinové nádobí; masivní, odolné, léty prověřené a v krásných tvarech, které odkazují na staré časy, kdy kuchyně byla srdcem domu, kde se vařilo z poctivých surovin.

Výrobců opravdu kvalitního litinového nádobí není mnoho, jeden však mezi nimi vyniká: prvotřídní hrnce a pánve ze smaltované litiny vyrábí turecká společnost LAVA, značka, která svojí práci opravdu rozumí.

Přes 40 let zkušeností

Nejedná se o žádného nováčka. LAVA se výrobě litinového nádobí věnuje již po dvě generace, za tu dobu nasbírala spoustu zkušeností a dotáhla své produkty k dokonalosti.

Hrnce, pánve, pekáče a stylové sety litiny s podstavci z přírodního dřeva pro rustikální stolování. Smaltovaná krása s pečetí značky LAVA patří k oblíbeným kouskům při přípravě pokrmů v kuchyních po celém světě.

Testy, certifikáty k nádobí

Evropští zákazníci jsou velmi nároční, co se kvality nádobí týče. Není divu: denně v hrncích a pánvích vaříme, a co dobrého v nich připravíme, také sníme.

V současné uvolněné době, kdy je možné koupit na internetu a leckdy i v kamenné prodejně nádobí, které právě nemusí odpovídat běžným standardům, je jeho pečlivý výběr důležitý. Nikdo nechce do těla zbytečně dostávat škodliviny, uvolňované do jídla z nádobí pochybného původu.

Společnost LAVA dobře ví, jak důležitá je kvalita, a proto průběžně investuje do nejmodernějších technologií pro výrobu litinového nádobí. Celý výrobní proces – od nákupu jakostní litiny přes odlévání nádobí až po finální smaltování, podléhá přísným, několikanásobným kontrolám. V laboratořích továrny LAVA probíhají pravidelné testy, výrobce nechává nádobí certifikovat uznávanými institucemi, aby měl zákazník jistotu, že dostane špičkový, zdravotně nezávadný litinový hrnec nebo pánev.

Co je vlastně litina?

Litina je typ uhlíkové oceli, která je velmi odolná a má skvělé vlastnosti, když dojde na vodivost tepla. Jednotlivé kusy nádobí se odlévají do speciální formy, litinový odlitek se dále ručně zpracovává, smaltuje a vypaluje. Litina je masivní, nemusíme se tedy bát, že hrnec z ní se poškodí, když nám upadne na zem – spíš se stane, že se odštípne kus dlažby v kuchyni.

V podstatě existují dva druhy litinového nádobí: ze surové litiny a smaltované litiny. Oba typy mají svoje specifika, LAVA vyrábí nádobí z litiny smaltované.

Na nádobí ze smaltované litiny nedají dopustit profesionální kuchaři, nadchne se pro ně srdce každé domácí hospodyňky.Jak se smaltuje litina

Smaltovat litinové nádobí není žádná sranda. Smalt a kov jsou dva nesourodé materiály s odlišnou teplotní roztažností, snadno se může stát, že nekvalitní technika způsobí odprýsknutí smaltu nebo jeho popraskání.

Opravdu kvalitní smaltování zvládá na jedničku jen málokterý výrobce a dobrá zpráva je, že LAVA patří mezi ně!


Smaltování litiny provádějí tzv. elektroforetickou technologií. Název zní jako zaklínadlo z alchymistické příručky, vězte ale, že se jedná o unikum, kterým na světě disponuje jen několik slévárenských společností.

Výsledkem elektroforetického smaltování je jednolitý pevný povlak, který přilne k porézní litině, a přitom zůstává stále dostatečně pružný, schopný reagovat na změnu teplot a rozpínání litiny při vaření.


LAVA používá 3 vrstvy smaltu:

První chrání litinu před korozí a vytváří na ní hladký potah. Druhá vrstva smaltu se doplňuje o speciální čerň, která povrch nádobí chrání před škrábanci, a propůjčuje mu nepřilnavé vlastnosti. Třetí, barevná vrstva, ochraňuje smalt před běžnými vnějšími vlivy a dodává litinovému nádobí estetický vzhled.

Díky smaltování se litina velmi dobře udržuje, má v rámci běžného vaření nepřilnavý povrch, nerezaví, stačí ji omýt v ruce pod tekoucí vodou.

Litinové nádobí pro zdravá a chutná jídla

V litinovém nádobí připravíte jídla na všechny možné způsoby: polévky, pečeně, minutková masa, dušené pokrmy, rizota, jídla z jednoho hrnce.

Na své si také přijdete, když dostanete chuť na něco dobrého: palačinky, které se netrhají a jdou snadno obracet, sladké nákypy. A protože litinové nádobí můžete dát i do trouby, zkuste v pekáči upéct třeba buchty.

V litinovém hrnci uvaříte ve vroucí vodě těstoviny, nebo v něm nechte pomalu táhnout vývar při nízkých teplotách: litina je naprosto univerzální a vděčná, podpoří vás v jakémkoliv vašem kulinářském záměru.


Díky raritnímu designu poklic hrnců LAVA se pára vznikající při vaření zachytává na vnitřní straně poklice a poté odkapává zpět do pokrmu. Pokud zvolíte správnou metodu přípravy potravin, dá tento tvar pokliček vyniknout aromatům v jídle, které bude mít báječnou chuť, v pokrmu se zachová maximum živin a výsledkem bude skvělé jídlo, které se jen rozplyne na jazyku.

 

Elegantní, nadčasové tvary, krásné barvy

LAVA nádobí ze smaltované litiny se vyrábí v rozličných tvarech a barevných provedeních, v elegantním, funkčním designu.

Ne nadarmo se říká, že jíme i očima, schválně jednou zkuste rodině servírovat oběd přímo z litinové pánve nebo kastrolu – uvidíte, jak krásně se nádobí bude vyjímat na prostřeném stole. Zaručujeme, že jednoduše povýšíte zážitek z doma připraveného jídla na další úroveň.


Litinové nádobí – vhodné pro jakýkoliv typ ohřevu

Litinové nádobí LAVA můžete použít na všech typech sporáků: sklokeramická deska, elektrické plotýnky, plyn, ale i indukce. Pokud pánev nebo hrnec nemá dřevěnou rukojeť, hodí se také do trouby, na zapékání pokrmu nebo pečení moučníků. Litina není vhodná do mikrovlnné trouby.


Kvalita za cenu, která potěší

Výborná zpráva pro naše peněženky: krásné a kvalitní nádobí ze smaltované litiny nemusí být drahé!

Pokud porovnáte nádobí od konkurenčních výrobců (Staub, Le Creuset), zjistíte, že LAVA vychází cenově velmi obstojně, a že si do kuchyně můžete pořídit parádní litinový hrnec nebo pánev v trendy barvách, aniž byste museli sáhnout do kapsy opravdu hodně hluboko. Však vyzkoušejte!


LAVA v kostce

LAVA je turecký producent, který litinové nádobí vyrábí více jak 40 let, v současnosti probíhá výroba v moderní továrně o rozloze 6000 m2 – zkuste nahlédnout do zákulisí výroby TADY.

Veškeré nádobí z produkce LAVA splňuje nejpřísnější evropské standardy, proces výroby je řízený podle ISO 9001. Testy, certifikáty, zdravotní nezávadnost, špičková kvalita, nádherný funkční design – to je nádobí
ze smaltované litiny LAVA.

 

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.