Králík na víně dušený v litinovém hrnci
Králíka nemusíte dělat klasicky na smetaně nebo péct na česneku, nebojte se objevit nové chutě. Nedávno jsem narazila na recept, kde se králík dusí s bylinkami na bílém víně. O recept se s vámi ráda podělím.
Litinové hrnce vhodné pro tento recept:
Pro dušená masa, která nejprve vyžadují orestování na rozpáleném oleji, jsou ideální LITINOVÉ HRNCE. Opravdu, nenajdete lepší a univerzálnější kus nádobí, než je hrnec s poklicí, oboje z masivní litiny. S takovým hrncem můžete králíka buď dusit na sporáku, nebo jej šoupnout do trouby a vůbec se o něj nestarat. Litina perfektně a rovnoměrně vede teplo, hrnec po uplynutí potřebné doby sundáte ze sporáku nebo vytáhnete z trouby a můžete se těšit na božský pokrm, šťavnatý a plný chuti.
Litinové hrnce jsou obvykle smaltované (ze surové litiny s víceméně vyrábějí pouze pánve), takže čištění a údržba je snadná, navíc smaltovaný hrnec se parádně vyjímá až už na sporáku, nebo na prostřeném stole. A že litinový hrnec při správné péči vydrží dlouhá léta, asi není třeba opakovat.
Zpátky však ke králíkovi. Rozpalte litinu, jde se vařit!
Králík dušený na víně
INGREDIENCE
- 1 ks králík o hmotnosti cca 1,2 kg
- sádlo na smažení (nebo olivový olej, nikoliv však panenský)
- 1 ks cibule větší
- 1 ks chilli paprička červená
- 200 g černé olivy bez pecky
- 2 snítky tymián
- 2 snítky rozmarýn
- 150 ml bílé víno suché
- 100 ml voda
- 2 lžíce vinný ocet
- štáva z 1 citronu
- sůl
- čerstvě mletý pepř
INSTRUKCE
-
Naporcujeme králíka: do receptu potřebujeme přední a zadní běhy a prsa. Hřbet, vnitřnosti a případně hlavu dejte stranou a uvařte z nich třeba králičí polévku.
-
V litinovém hrnci řádně rozpálíme sádlo, vložíme posolené porce králíka a opékáme dozlatova. S masem nehýbejte, až bude opečené, odlepí se ode dna samo.
-
Mezitím oloupeme cibuli, nakrájíme ji na tenké plátky nebo půlměsíčky. Odstraníme semínka z chilli papričky a nakrájíme ji na plátky.
-
Je-li maso z jedné strany opečené, otočte jej. Do hrnce přisypeme cibuli a chilli papričku, olivy, tymián, rozmarýn.
-
Jakmile maso zezlátne i z druhé strany, přilijeme víno, ocet, citronovou šťávu a vodu.
-
Hrnec přiklopíme pokličkou, stáhneme teplotu plotýnky a necháme dusit, než maso změkne – asi 30 minut.
-
Poté poklici odstraníme, můžeme případně zvýšit teplotu, a necháme omáčku vyvařit (zredukovat), až zhoustne.
-
Nakonec posypeme pepřem čerstvě namletým z mlýnku a podáváme, například se šťouchanými brambory.
POZNÁMKY K RECEPTU
Králík na víně: tipy a rady
- V receptu se uvádí, že packy králíka by se měly ještě rozkrojit na 2-3 díly. Porcování králíka je však pro pokročilejší kuchaře, pokud si s tím nevíte rady, klidně nechte stehna a přední packy celé. Důležité je, aby se vám vše vešlo do hrnce.
- Pro recept jsem použila NÍZKÝ LITINOVÝ HRNEC, kulatý, o pr. 24 cm. Je to nejnutnější minimum, dobře si dovedu představit hrnec o pr. 28 cm, standardně vysoký.
- Pokud nemáte po ruce sedmičku bílého vína nebo je vám líto ji rozdělávat, kupte si v obchodě malou lahev. Víno se dá koupit i v malém balení, třeba kolem 2 dcl.
- Letos jsem se konečně dostala k tomu, že si doma pěstuji bylinky sama. Stačí k tomu hrnec petrželák, v jednotlivých kapsách mám zasazený právě tymián nebo rozmarýn. Funguje to skvěle i v případě, že nemáte vlastní zahrádku. Máte tak zaručený trvalý přístup k čerstvým bylinkám.
- Recept na králíka na víně je od italského kuchaře Riccarda Lucque, který ve spolupráci se Zdeňkem Pohlreichem vydal Italskou kuchařku – koupit můžete zde ONLINE, nebo ji najdete na pultech knihkupectví.