Rady a tipy do kuchyně

Vaříme v litině: 7 tipů

rillettes v litinovém hrnci

Často se ptáte, jak litinové nádobí používat. Litina je velmi vděčné, tradiční nádobí. HRNCE a PÁNVE při správné péči vydrží navěky, což se o mnohých moderních materiálech používaných při výrobě nádobí říct nedá. Shrnula jsem základní pravidla pro vaření ve smaltované litině. Pokud se jimi budete řídit, z vaření v litině budete nadšení.

Litinové nádobí LAVA z našeho e-shopu:

  1. Nádobí ze smaltované litiny se dá použít na jakémkoliv typu sporáku: plynovém, na elektrické plotýnce. Litina je vhodná na indukci, s ohledem na přirozenou elektromagnetickou vodivost litiny. Nádobí ze smaltované litiny lze použít na otevřený oheň, zabraňte však šlehání plamenů po stranách nádobí (plameny nesmí olizovat stěny).
  2. Průměr plotýnky by měl maximálně odpovídat velikosti nádobí. Problém může nastat, pokud je plotýnka větší než například litinový hrnec, který na ni položíte. Volná rozpálená plocha může poškodit smalt, a navíc rozžhaví rukojeti nádobí, mohli byste se zranit. Pokud je průměr plotýnky menší, tolik to nevadí. Litina má totiž skvělou schopnost rovnoměrně vést teplo a prohřívat tak celou plochu hrnce nebo pánve.
  3. Pokud vaříte na sklokeramické varné desce, vyvarujte se posouvání litinového nádobí přímo po povrchu. Vždy litinu nadzdvihněte a přemístěte, kam potřebujete. Litinové nádobí je těžké a mohlo by povrch varné desky poškrábat (například zrníčky soli nebo koření).
  4. Litinové nádobí rozehřívejte postupně při nižších nebo středních teplotách. Olej nebo tuk, na kterém budete pokrm připravovat, nalijte do hrnce nebo pánve ještě předtím, než zapnete plotýnku. Litinové nádobí není vhodné k přípravě pokrmů nasucho.
  5. Litinové rukojeti a držátko z nerezu na litinové poklici (u litinových hrnců) jsou při vaření horké. Pro manipulaci s litinovým nádobím při vaření používejte chňapky, utěrky, nebo silikonové návleky na rukojeti.
  6. Než litinu po vaření začnete mýt, nechte ji zchladit. V žádném případě nezchlazujte horké litinové nádobí ponořením do studené vody, případně do něj nenalívejte studenou vodu. Teplotní šoky litině nesvědčí, navíc byste mohli poškodit smaltovanou vrstvu.
  7. Po omytí litinové nádobí důkladně vysušte a uložte jej na suché místo. Smaltovaná litina netrpí rezivěním jako nádobí ze surové litiny, nemusí se tedy vytírat hadříkem namočeným v oleji. Jediné citlivé místo je horní obvod litinového hrnce, který můžete čas od času potřít jedlým olejem.

Dá se mýt litinové nádobí v myčce, jak vyčistit připálenou pánev?

Další tipy na péči o litinové nádobí najdete v TOMTO ČLÁNKU.

 

Podívejte se, jaké litinové nádobí nabízíme:

Grilovací litinové pánve (13)

Kulaté hrnce (47)

Litinové plotýnky (17)

Oválné hrnce (11)

Pánve (61)

Pekáče a teriny (33)

Servírování (41)

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.