Rady a tipy do kuchyně

Litinové nádobí LAVA: jak vypadá barevný smalt?

litinové nádobí LAVA barevný smalt

Litinové nádobí si nekupujeme pouze pro jeho funkční vlastnosti. Neméně důležitý je estetický vzhled, tedy to, jaký tvar nádobí má a jakou barvou je smaltované.

Litinové nádobí můžete koupit buď ze surové litiny, bez povrchové úpravy, nebo barevně smaltované. Oba typy litinového nádobí mají odlišné požadavky na zacházení a péči, je proto třeba vědět, jaké si pořizujete a proč.

Nádobí značky LAVA, které prodáváme v našem e-shopu, je vyrobené ze smaltované litiny.

Co je smalt?

Smalt je křemičitá tavenina, která se nanáší na kovový povrch. Po vypálení je smaltový potah velmi tvrdý, chrání povrch litinového nádobí před rezivěním, působí jako nepřilnavá vrstva při restování, smažení.

Výhodou smaltu je, že může být barevný. Smalt tedy litinové nádobí nejenom chrání, ale propůjčuje mu také barevný vzhled, díky němuž si můžeme vybrat krásný HRNEC, který bude perfektně ladit s naší kuchyní.

Barevné nádobí v e-shopu

LAVA vyrábí litinové nádobí ve velmi pěkných barvách, v nabídce u nás v e-shopu podle barvy můžete filtrovat.

 

Ukázka barevných hrnců z e-shopu:

Nejčastěji zákazníci kupují litinu s červeným smaltem, velmi hezky však vypadá fialová, s nádechem francouzské Provence. Konzervativní zákazníci si rádi vybírají klasiku – litinové nádobí s černým lesklým smaltem.

Jak nádobí ze smaltované litiny vypadá ve skutečnosti

Skutečný vzhled litinových hrnců a pánví s barevným smaltem se může lišit od katalogových fotek. Proto jsem pro vás vybrala a vyfotila sadu reálného litinového nádobí LAVA v různých barvách, abyste měli představu, co dostanete, pokud si u nás smaltované nádobí objednáte.

litinové nádobí LAVA barevný smalt

Litinové nádobí LAVA, barevně smaltované, červená, zelená, modrá, fialová a černá

 

Barva litinového nádobí LAVA není fádní jednolitá, ale v ploše se lehce mění. Například u hrnců je u dna barva sytější, směrem vzhůru dostává měkčí, světlejší odstín. To samé na poklici k hrnci – ta je také litinová, sytější barvou je smaltovaná po obvodu, ta směrem ke středu poklice světlá. Hezky je tento barevný přechod vidět na fotce u fialového hrnce nahoře uprostřed.

3 vrstvy smaltu, 2 výpaly v peci

LAVA smaltuje barevné litinové nádobí hned třemi vrstvami smaltu, dvakrát jej vypaluje v peci, aby smalt dobře přilnul k litinovému podkladu. Barevný smalt je pouze zvenčí, zevnitř se smaltuje speciální černou barvou. Je to z důvodu praktičtější údržby, zvýšené nepřilnavosti povrchu, lepších tepelně vodivých vlastností při vaření.

Černě smaltované litinové nádobí (obvykle litinové plotýnky, litina na gril nebo servírovací pánve) se smaltují pouze jednou funkční vrstvou. Často je takové nádobí těžko rozeznatelné od nádobí ze surové litiny.

LAVA disponuje speciální elektroforetickou technologií. Díky ní vrstva smaltu dokonale přilne ke kovovému podkladu, přitom je smalt stále dostatečně pružný, aby vydržel tepelnou roztažnost litiny při vaření.

Smaltovaná litina není vhodná do myčky

Litinové nádobí s barevným smaltem potřebuje vaši péči. Ačkoliv mnozí výrobci uvádějí, že jej můžete mýt v myčce na nádobí, nedělejte to. Dejte si trochu práci a myjte nádobí v ruce. Pokud budete nádobí mýt v myčce, barva smaltu ztratí na své zářivosti a vybledne.

Toto platí o naprosté většině nádobí ze smaltované litiny, podobné doporučení najdete například pro nádobí LeCreuset nebo Staub.

Litina do kuchyně od značky LAVA

Smaltované nádobí LAVA z masivní litiny má velmi pěkný retro vzhled, je vhodné na indukci, do trouby na pečení i dušení. Zdravotní nezávadnost je prokázána mnoha certifikáty, které výrobce prostřednictvím své zkušební laboratoře stále udržuje aktuální.

Litinové nádobí se odlévá do formy, vždy je při výrobě zastoupený značný podíl lidské práce, každý kus hrnce nebo pánve je originál.

Pokud se rozhodnete pro litinový hrnec nebo pánev od značky LAVA, vězte, že při správném zacházení a péči o nádobí jej od vás jednou zdědí vaše děti.

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.