Výborný slaný koláč z litinového pekáče
To je tak, když se o víkendu rodina zeptá: a co bude dneska k jídlu? Každá hospodyňka má svůj osvědčený repertoár jídel, která točí stále dokola. Řízky, těstoviny, svíčková. Jenže někdy je fajn ze stereotypu vykročit a připravit něco echt jiného, jako třeba tenhle slaný koláč plněný dobře ochuceným mletým masem. Upečený v litinovém pekáči vypadá skvěle, dobře se servíruje a ještě lépe chutná!
TIP: Při přípravě slaného koláče jsem použila litinový pekáč (plotýnku) o rozměru 26×32 cm na dřevěném servírovacím podstavci, najdete jej TADY. Další dobrou volbou je kulatá litinová pánev o pr. 30, slaný koláč nakrájíte na klínky.
Slaný koláč pečený v litinovém pekáči
Báječná slaná dobrota! Kynutý koláč, pečený v litinovém pekáči. Plněný mletým masem, ochuceným bylinkami, s restovanou cibulkou a paprikou.
Porce: 6
INGREDIENCE
Masová směs na plnění slaného koláče
- 750 g mleté vepřové
- 2 ks cibule
- 1 ks paprika žlutá
- 40 ml voda
- 2 lžíce sádlo
- 1 hrst lístky čerstvého tymiánu
- 2 lžičky mletá paprika sladká
- sůl (dle chuti - cca 2 lžičky)
- pepř ideálně čerstvě mletý
- chilli vločky
Kynuté těsto
- 500 g mouka hladká
- 280 ml mléko
- 30 g droždí čerstvé
- 1 lžička cukr písek nebo krupice
- 8 g sůl
- 1 ks vejce
- 50 g sádlo
Další suroviny k dokončení
- 1 ks vejce na potření
- olivový olej na vymazání pekáče
- sušené bylinky na posypání
INSTRUKCE
Příprava masové směsi
- Cibule oloupeme a nakrájíme nadrobno. Papriku omyjeme, rozpůlíme, zbavíme semínek a nakrájíme na malé kostičky. Na pánvi rozpálíme sádlo, vhodíme pokrájenou cibulku s paprikou a restujeme, než začnou zlátnout. Odstavíme a necháme vychladnout.
- Mleté maso smícháme v míse se solí, mletou paprikou, posekaným tymiánem (čerstvé lístky), pepřem a chilli vločkami – pepř i chilli vločky mám na mlýnku, melu vždy čerstvé.
- Přidáme vodu a vychlazenou cibulku s paprikou. Vše ručně důkladně promícháme, přikryjeme potravinovou fólií a necháme v chladu odpočinout.
Příprava kynutého těsta
- V kastrůlku ohřejeme mléko, aby bylo vlažné (nikoliv horké!), rozmícháme v něm cukr. Do oslazeného mléka rozdrobíme droždí a necháme v teple vzejít kvásek.
- V rendlíku rozehřejeme sádlo a necháme zchladit.
- Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, rozklepneme vejce. Přilijeme vzešlý kvásek a rozpuštěné sádlo. Vymícháme hladké těsto (ručně, kuchyňským robotem – hnětací hák). Těsto přikryjeme čistou utěrkou a necháme kynout cca 40 minut, v polovině kynutí můžeme srazit vařečkou.
Příprava slaného koláče
- Předehřejeme troubu na 160 °C (horkovzduch) – nebo dle zvyklostí.
- Litinový pekáč vymažeme olivovým olejem.
- Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části. Vál podsypeme zlehka moukou a z poloviny těsta vyválíme tvar do litinového pekáče. Těstem vyložíme dno pekáče.
- Na těsto rozvrstvíme masovou směs v pravidelné vrstvě.
- Z druhé poloviny kynutého těsta vyválíme opět plát o velikosti pekáčku a překryjeme masovou vrstvu. Pokud těsto přebývá, po okrajích odřízneme (já z přebytků nakonec upekla jednu pletýnku).
- Po obvodu pekáče spojíme horní a dolní vrstvu těsta.
- Vezmeme si k ruce nůž, ideálně plastový, a koláč opatrně rozřežme na 12 dílů – dobře nám pak půjde porcovat.
- Do hrníčku rozklepneme vejce, rozkvedláme a potřeme povrch koláče. Posypeme sušenými bylinkami (použila jsem italské) a dáme péct do trouby.
- Zhruba za 25-30 minut by mělo být hotovo.
- Slaný koláč servírujte v litinovém pekáči přímo na stůl – vypadá skvěle!
POZNÁMKY K RECEPTU
Zhruba 6 porcí (na litinovém pekáči jsem koláč rozkrájela na 12 poctivých dílků).
Jak dlouho trvá, než je slaný koláč hotový? 20 min. příprava, 40 min. kynutí, 30 min. pečení
Slaný koláč z litinového pekáče: tipy a rady
- Pro krájení koláče na díly použijte nejlépe plastový nůž, který je šetrný k povrchu nádobí. Ačkoliv je litinový pekáč, který jsem použila, smaltovaný, ostrý nůž může způsobit zbytečné škrábance a znehodnotit povrch. TIP: Zkuste třeba tenhle plastový nůž TESCOMA.
- Slaný koláč můžete připravit i v kulaté litinové pánvi, která se dá dát do trouby. Ideální je se dvěma uchy, samozřejmě bez dřevěné rukojeti. Doporučuji průměr pánve 30 nebo 32 cm (možná vám trochu těsta zbyde). Nebo mrkněte na naše další litinové pekáče.
- Litinový pekáč, který jsem si vzala při přípravě receptu k ruce, se báječně hodí na grilování. Polovinu plotýnky má hladkou a druhou s grilovací plochou (což pro slaný koláč nevadí). Hodí se na všechny druhy ohřevu včetně otevřeného ohně. Kdybyste chtěli vědět víc, jak zacházet s litinou na grilu, čtěte tenhle ČLÁNEK.
- Ještě k pečení koláče v troubě: upečení trvá chvíli, do půl hodiny je hotovo, přesto jej pravidelně kontrolujte, aby nezačal vrch brzy tmavnout. V takovém případě jej v horní části překryjte alobalem.
- Náplň do slaného koláče jde vylepšit přidáním sýru, uzeného, jinou zeleninou či bylinkami. Vsadím se, že chutnat bude vždy!
- TIP: Pokud si maso nemelete sami doma, ale budete si kupovat mleté z obchodu, podívejte se, zda již není osolené! (obvykle bývá). V takovém případě masovou směs již nesolte, byla by přesolená.
Dobrou chuť přeje Anežka