Rady a tipy do kuchyně

Jak vyčistit připálenou pánev?

Jak vyčistit připálenou pánev

Neštěstí nechodí jenom po horách, občas si odskočí k nám do kuchyně – to když jídlo necháme na rozpálené plotýnce o chvilku déle, než je potřeba. Šťáva z pokrmu se vyškvaří a jídlo se napeče na dno pánve.

Až pořádně vyvětráme a pořádně si zanadáváme, přijde na řadu otázka, jak pánev vyčistit. Dobrá zpráva je, že naprostá většina připálenin lze ze dna pánve odstranit.

Litinové pánve z našeho e-shopu:

Litinová pánev 19×14 cm zelená s dřevěným podstavcem

1 183 
Oválná pánev ze smaltované litiny a dvěma masivními uchy, v zelené barvě. Pokrm si v ní nejenom připravíte, ale také naservírujete na stůl - se stylovým dřevěným prkénkem vám bude chutnat dvojnásob! Litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená. Pro 1-2 porce. Elegantní design od značky LAVA.

LAVA METAL Litinová pánev 24cm – modrá

1 653 
Litinová pánev je ideální doplněk k plynovým, elektrickým grilům, ale i ke grilům na dřevěné uhlí. Ploché dno umožňuje použití také na sklokeramických, indukčních, elektrických ale i plynových sporácích. Litinová pánev se vyznačuje  robustní konstrukcí a vynikajícími tepelnými vlastnostmi. Jedná se o produkt s nepřilnavým povrchem. Má široké možnosti využití, je skvělá pro přípravu příloh a omáček, ale i pro smažení při vysokých teplotách. Můžete na ní také připravovat vajíčka, lívance nebo  palačinky, popřípadě zapéct pokrmy v troubě. Průměr 24 cm, výška 6 cm, objem 1,9 l, modré barevné provedení.

Duo litinová pánev 20 cm – zelená

1 178 
Představivosti a kreativitě se meze nekladou. Tato robustní litinová pánev je rozdělená na dvě pole, díky kterým můžete zároveň připravovat fazole, vejce a nebo šunku a slaninu. Litinová pánev o průměru 20 cm je vyrobena z kvalitní litiny, která má opravdu dlouhou životnost, perfektně vede teplo, je odolná proti korozi, poškrábání a odštípnutí. Pánvičku můžete používat na všech typech grilů a vařičů včetně indukce, je vhodná i pro zapékání v troubě a stane se tak praktickým pomocníkem ve Vaší kuchyni. Díky skvělým tepelným vlastnostem litiny můžete pokrmy z pánve rovnou servírovat, jídlo udržíte dlouho teplé. Litinové nádobí je oblíbené mezi šéfkuchaři, protože skvěle drží teplo a je prakticky nerozbitné.

Litinová grilovací pánev 32 cm

1 673 
Robustní grilovací litinová pánev o průměru 32 cm, s výškou 5,5 cm se stane multifunkčním pomocníkem ve Vaší kuchyni. Je ideální doplněk k plynovým, elektrickým grilům, ale i ke grilům na dřevěné uhlí. Ploché dno umožňuje použití také na sklokeramických, indukčních, elektrických ale i plynových sporácích. Litinová pánev se vyznačuje masivní konstrukcí, praktickými úchopy a výlevkami na obou stranách a vynikajícími tepelnými vlastnostmi. Jedná se o produkt s nepřilnavým povrchem. Má široké možnosti využit...

Zde je jednoduchý postup, který se osvědčil nejenom na litinové pánve. Protože jde o šetrné odstranění připálenin, dá se vyzkoušet také u pánví s citlivějším povrchem, například s teflonovou vrstvou.

  • Nalijte do pánve s připečenými zbytky jídla asi 2-3 cm vody, položte na plotýnku a tu zapněte. Přiveďte vodu k varu.
  • Jakmile voda začne vřít, stáhněte teplotu a nechte tekutinu jenom probublávat.
  • Asi po pěti minutách pánev sundejte z plotýnky stranou.
  • Nechte vodu zchladnout, a pak pomocí dřevěné špachtle (nebo ploché obracečky) stáhněte připáleniny na dně pánve.
  • Připravte si sítko, vodu přes něj přelijte do odpadu. Připálené, odmočené zbytky jídla, které uvízly v sítku, vyhoďte do koše.
  • Pánev dočistěte jemnou mycí houbou, vysušte a uložte do skříňky s nádobím tak, jak jste zvyklí.

TIP! Pokud by pánev byla hodně znečištěná, přidejte do vody jedlou sodu, nebo kypřicí prášek (jedlá soda, neboli soda bicarbona, je součástí prášku do pečiva). Čisticí účinek se tak ještě více zesílí.

Tento postup se dá aplikovat také na připálené hrnce.

Poznámka na závěr: Poslední dobou si kupuji nádobí s černým smaltem uvnitř.

Jedná se o speciální čerň, která lépe vede teplotu, velmi dobře vypadá. Co se péče týče, udržuje se podstatně lépe než světle smaltované nádobí. Litinové nádobí s černým smaltem po čase získá na povrchu patinu, která působí jako nepřilnavá vrstva.

Ne nadarmo se říká, že litinová pánev je tím lepší, čím déle se používá. To platí jak o pánvi ze surové litiny, tak z litiny smaltované.

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *