Rady a tipy do kuchyně

Grilovací pánev z litiny: k čemu je dobrá?

litinová pánev na gril

Jak název napovídá, grilovací pánev slouží ke grilování masa a zeleniny, aniž byste kvůli tomu museli rozpálit venkovní gril.

I v domácích podmínkách dokážete „nafingovat“ podmínky, abyste připravili šťavnatý steak s mřížováním na povrchu, typickým pro grilované pokrmy. Kýženého výsledku v kuchyni docílíte jen a pouze použitím grilovací pánve.

Grilovací pánve v našem e-shopu:

Grilovací pánev litinová 18×26 cm dvojitá

1 851 
Netradiční grilovací dvojpánev ze smaltované litiny pro netradiční přípravu toastů nebo steaků. Pro 1-2 porce. Po rozložení fungují jako dvě samostatné litinové pánve. Bezchybný funkční design od značky LAVA.

Grilovací pánev litinová 20×20 cm

831 
Krásná, masivní litinová pánev 20x20 cm pro jednu až dvě porce božsky grilovaného steaku nebo zeleniny. Rovnoměrné vedení tepla pro propečení přesně tak, jak to máte rádi. Typicky žebrované dno, ergonomická rukojeť. Černá litina, pro všechny druhy ohřevu včetně otevřeného ohně. Dokonalý funkční design od značky LAVA.

Grilovací pánev litinová 16×16 cm s dřevěným prkýnkem

1 114 
Chuť na šťavnatý steak? Tahle šikovná pánvička z masivní litiny je jako dělaná pro jednu akurátní porci grilovaného masa nebo zeleniny. Typicky žebrované dno, zajímavě umístěná rukojeť, servírovací prkýnko z přírodního dřeva. Pokrm grilovaný v pánvi podávejte rovnou na stůl, labužnický zážitek zaručen! Designový kousek od značky LAVA.

LAVA METAL Litinová pánev 30 cm

1 277 
Litinová pánev 30cm, výška 4,1 cm Tloušťka materiálu - dno 5mm, hrany 4mm Rovnoměrně se prohřívá až k samému okraji a dlouho udržuje teplo Díky schopnosti udržet teplo se jídla dají dovařovat při nízké teplotě, což přináší úsporu energie Je stabilní a dá se používat na všechny typy sporáků i ploten, včetně indukce Má nepřilnavý povrch a rychle reaguje na změny teplot - nepřipaluje se Dá se využít i k zapékání v troubě Jednoduché ruční mytí Černá barva

Co je vlastně grilování

Grilování spočívá v úpravě surovin suchým teplem při vyšších teplotách. Žádné dušení masa ve vlastní šťávě, jde nám o přímý kontakt s rozpálenou plochou, jen tak se povrch pokrmu zatáhne a udrží šťávu uvnitř.

Zahradní grily mívají rošt vyrobený z přírodní litiny, což je nejlepší materiál pro přípravu pokrmů při vysokých teplotách – gril pracuje s otevřeným ohněm. Litina se vyznačuje perfektním vedením tepla, jakmile se nahřeje, sálá jako čert. A to je ideální moment, abychom litinovou mřížku pokladli plátky steaku a nechali gril dělat svoji práci.

Žádnou jinou tepelnou úpravou než grilováním božský steak prostě nevykouzlíte. Grilovat venku v našem středoevropském klima sice nemůžeme celoročně, ale doma si s pomocí grilovací pánve připravíme dobrotu přinejmenším stejně tak dobrou, jako ze zahradního grilu.

Co by měla dobrá grilovací pánev mít?

  • Rozhodně musí být vyrobená z masivního materiálu, který je schopný naakumulovat teplo, udržet ho a poté dlouho a rovnoměrně sálat. Není třeba vymýšlet Ameriku, jestliže se litina osvědčila u venkovních grilů, pak je také nejlepší pro grilovací pánev, kterou použijeme v kuchyni. Litina je přírodní, léty prověřený materiál, žádná pseudonovinka z posledních let. Litinová grilovací pánev je vhodná na všechny druhy sporáků a plotýnek, také na indukci.
  • Grilovací pánev má na dně grilovací mřížku, vystouplé podélné drážky, které zamezí plnému kontaktu suroviny s případnou vypečenou šťávou. Mřížka zajistí, aby se grilovalo na suchém teple. Drážky musí být dostatečně hluboké, ne příliš nalepené na sebe. Otisk typického žebrování na steaku prostě nesmí chybět.
  • Grilovací pánev musí být těžká! Neberte vyšší hmotnost jako nevýhodu, právě naopak, je to známka dobré kvality. Pouze je-li grilovací pánev těžká, bez nejmenšího problému vydrží vysoké teploty, aniž by se zkroutila, udrží dobře teplo a poskytne při grilování očekávaný výsledek.
grilovací pánev litinová

Litinová pánev na gril, 28×28 cm, LAVA

Steaková pánev

Kdo ovládá finesy přípravy dokonalých steaků, ví, že k jejich přípravě jsou nejdůležitější dvě věci: odleželé (stařené) maso a dobře rozpálená pánev. Steak se naprudko opeče z obou stran na plotýnce, a pak se nechá dojít v troubě (opravdu se takto steaky připravují).

Abyste mohli steak strčit i s grilovací pánví do trouby, je potřeba, aby pánvička neměla dřevěnou rukojeť. Litinové pánve na přípravu steaků jsou odlévané z jednoho kusu litiny, bez problémů je proto můžete dát také do trouby.

Grilovací pánev i k servírování

Litina má svůj půvab, vzhledově rustikální design, který se perfektně hodí na servírování. Připravujete doma grilovaný pokrm, nejenom maso, ale i zeleninu nebo další přílohu? Zkuste vše naaranžovat na jednu pánev a v ní také jídlo podávat na stůl.

Pánev se pokládá na dřevěné prkénko, a pozor, pokrm v grilovací pánvi sundaný přímo ze sporáku nebo z trouby je horký, ale zato vydrží dlouho teplý, pokud si s jídlem dáte načas a strávíte stolování například v dobré společnosti vašich přátel.

grilovací pánev z litiny servírování

Grilovací pánev i na venkovní gril

Nenechte se mýlit: grilovací pánev z litiny nevyužijete jen v kuchyni. Jakmile nastoupí grilovací sezóna a vy rozpálíte svůj zahradní gril, můžete pánev použít i při venkovním grilování.

Pánev jednoduše položíte na grilovací rošt, avšak pozor – pokud je povrch pánve opatřený smaltováním, byť v černé barvě, neměla by pánev být vystavená přímým plamenům (tzv. přímé grilování). Grilovací pánev ze surové litiny (např. Lodge) s otevřeným ohněm nebude mít žádný problém.

Čištění grilovací pánve

Ačkoliv moderní člověk je od přírody lenivý a rád za sebe nechává pracovat techniku, v případě litinových pánví… zapomeňte prosím na myčku na nádobí a omývejte pánve ručně pod tekoucí vodou. Nejsnáze pánev vyčistíte pomocí nylonového nebo PŘÍRODNÍHO KARTÁČE NA NÁDOBÍ a teplé vody. Žádné agresivní ocelové kartáče nebo abrasivní prostředky.

kartáč na čištění pánví

Měkký kartáč se dobře dostane mezi drážky grilovací pánve a odstraní napečené zbytky pokrmů. A ještě jedna důležitá věc: rozpálenou pánev nechlaďte studenou vodou, teplotní šoky nedělají dobře žádnému materiálu. Nechte ji po grilování zchladit, a až poté omyjte, vysušte, případně lehce potřete jedlým olejem, jedná-li se o pánev ze surové litiny, která není opatřená smaltem.

Kam dál?

No přeci prohlédnout si u nás v e-shopu, jaké GRILOVACÍ PÁNVE nabízíme 🙂 Grilovací pánve v naší nabídce nesou značku LAVA a jsou vyrobené ze smaltované litiny. Barevné grilovací pánve jsou zvenčí opatřené třemi vrstvami smaltu, 2x vypalované, černé grilovací pánve mají jednu vrstvu černého smaltu. Snadno se udržují, lze je rozpálit na vysokou teplotu, propůjčují pokrmům typickou chuť a aroma.

author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.