Vepřová panenka na pánvi
Pokud chcete křehký, libový, a přesto cenově dostupný kus steakového masa, sáhněte po vepřové panence. Zapomeňte však na to, že panenku nakrájíte na plátky a ty necháte usušit na pánvi. Aby byla uvnitř hezky růžová, je ideální upéct ji vcelku a teprve potom nakrájet.
Panenku je třeba nejprve zprudka opéct ze všech stran na pánvi a poté ještě nechat táhnout v troubě při nižší teplotě. Sama jsem si k ruce vzala litinovou GRILOVACÍ PÁNEV, která se postará o typické mřížkování na povrchu masa, a navíc jde vložit do trouby.
Litinové pánve vhodné pro tento recept:
K vepřové panence jsem připravila smetanovou omáčku, jako přílohu jsem zvolila blanšírovanou zeleninu. Máte tak postaráno o lehký letní oběd, který je nejenom rychlý, ale také zdravý.
Vepřová panenka se smetanovou omáčkou
Křehká vepřová panenka připravená jako steak na grilovací litinové pánvi, s blanšírovanou zeleninou.
Porce: 2
INGREDIENCE
- 400 g vepřová panenka vcelku
- olivový olej
- sůl
- pepř
- 1 stroužek česnek
- 3 ks šalotka
- 4 plátky slanina
- 1 plátek máslo
- 1 dcl smetana plnotučná obsah tuku 30 % a více
- 2 lžíce zakysaná smetana
- nať ze zelené cibulky
- brokolice
- mrkev
INSTRUKCE
- Vepřová panenka vcelku má tvar válečku, upravte jej tak, aby byl po celé délce stejně silný – bude tak pravidelně propečený. Plochému konci panenky se říká palec, ten dnes nepotřebujeme, odřízněte jej a použijte pro jiný recept.
- Maso vytáhneme z lednice alespoň 30 minut předem, aby se nadechlo a získalo pokojovou teplotu. Povrch panenky zbavíme případných stříbřitých blanek. Osolíme, opepříme a poválíme na prkénku, aby se koření vmasírovalo do masa. Panenku rozřízneme na dva stejné válečky o délce cca 15 cm.
- Na ruce si nalijeme trochu olivového oleje a maso jím potřeme.
- Na plotýnce rozehřejeme litinovou grilovací pánev a položíme na ni panenku. Ze všech stran prudce opečeme, vždy zhruba po dvou minutách ji pootočíme, aby byla opečená ze všech stran dokola.
- Mezitím si zapneme troubu, teplotu nastavíme na 100 °C.
- Jakmile je panenka opečená, přikryjeme ji alobalem, a i s pánví strčíme do trouby, kde ji necháme 10 minut táhnout. Poté maso stáhneme z pánve a stále přikryté alobalem položíme bokem na talířek, necháme odpočívat.
- Připravíme si blanšírovanou zeleninu: Do hrnce dáme větší množství vody, dostatečně ji osolíme a přivedeme k varu. Brokolici rozdělíme na růžičky, mrkev očistíme, rozřízneme podél a poté pokrájíme na špalíky cca 4 cm dlouhé. Zvlášť blanšírujeme brokolici (cca 3 minuty), zvlášť mrkev (cca 5 minut). Jakmile vyndáme zeleninu z vody, vložíme ji do mísy se studenou vodou, abychom zastavili proces varu. Blanšírovaná zelenina bude měkká na skus, ale nikoliv blátivá, navíc získá svěží barvu. Blanšírování je šetrná kuchyňská příprava, která v zelenině ponechá většinu vitamínů a minerálních prvků, zelenina navíc bezvadně chutná.
- Omáčka k vepřové panence: Na litinové pánvi (nebo jakékoliv jiné) rozehřejeme na střední teplotě máslo, přidáme na plátky nakrájený česnek a šalotku. Mícháme.
- Přidáme slaninu nakrájenou na délku na plátky a zelenou nať z jarní cibulky. Zarestujeme. Přilijeme smetanu, zamícháme, a nakonec zjemníme dvěma lžícemi zakysané smetany. Smetanová omáčka k vepřové panence je jednoduše božská!
- Vepřovou panenku nakrájíme na plátky a servírujeme buď přímo na pánvi nebo na nahřátém talíři, obloženou blanšírovanou zeleninou a přelitou smetanovou omáčkou.
POZNÁMKY K RECEPTU
Porce pro dva hladové.
Vepřová panenka na litinové pánvi: tipy a rady
- Vepřová panenka patří k minutkovým masům. Protože se jedná o křehké zadní maso z čuníka, které není příliš namáhané, má jemná svalová vlákna a nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. S vepřovou panenkou ve svých receptech rád pracuje Zdeněk Pohlreich, dobré tipy najdete také na webu Kluci v akci.
- TIP: Recept je nízkosacharidový, ocení jej vyznavači low carb diety!
- Nejlepší steaková pánev je vyrobená z litiny. Litina je robustní, naakumulované teplo rovnoměrně sálá, steakové maso se propeče pravidelně. Nepoužívejte na steaky teflonové pánve nebo jiné pánve, které mají s vysokou teplotou problém. Často se jedná o pánve s nepřilnavým povrchem, které jsou zase vhodné např. pro smažení při středních teplotách.
- Pokud chcete, aby se na mase vytvořila efektní mřížka jako při grilování na venkovním grilu, vezměte si k ruce GRILOVACÍ PÁNEV. Drážky na dně grilovací pánve nemají jen estetickou funkci, zabraňují kontaktu prudce pečeného masa s případnou šťávou, která při tepelné úpravě vyteče (maso by se potom začalo místo grilování dusit). Šťáva se mezi drážkami zachytí a vy pak nadále grilujete tzv. suchým teplem.
- Litinové pánve mají rustikální vzhled, bezvadně se hodí také k servírování přímo na prostřený stůl, kde vypadají skvěle.
- Litina od značky LAVA je opatřená vrstvou smaltu. Je tedy méně náročná na péči než její příbuzní ze surové litiny, jídlo se ve smaltované litinové pánvi dá uchovávat, aniž by chytlo železitou pachuť.