Naše top recepty

Carbonade z telecí kližky, recept pro litinový hrnec

carbonade z telecí kližky recept

S jistou dávkou zjednodušení se dá říct, že carbonade je telecí pomalu dušené na černém pivu. Pokrm pochází z Belgie, jedná se o místní specialitu. Jako taková má samozřejmě spoustu variant, carbonade se připravuje také z předního hovězího, přidávají se různé čerstvé bylinky, do receptu vždy patří cibule, obvykle karamelizovaná pro ještě lepší chuť.

Maso se nejprve zprudka zatáhne na rozpáleném povrchu, ve výpeku se nechá zkaramelizovat cibule a následně se vše zalije pivem a pomalu se dusí. No, a jaký hrnec nejlépe a beze zbytku splní nároky na všechny tyto kuchařské úpravy? Litinový hrnec, samozřejmě!

Litinové hrnce, parádně vhodné pro tento recept:

Litinový hrnec šedá majolika 20cm kulatý

3 119 
Nádherný kulatý hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, šedý lesklý smalt. Průměr hrnce 24 cm pro 2-3 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec černý nízký 28 cm kulatý

3 218 
Nádherný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, černý lesklý smalt. Nízké provedení, průměr hrnce 28 cm pro 6 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec červený 9 cm mini

733 
Mini litinový hrnec ze smaltované litiny v okaté červené barvě. Pro 1 porci pokrmu, moc hezky vypadá při servírování na prostřeném stole, kde udrží pokrm dlouho teplý. S litinovou pokličkou ve stejné barvě. Elegantní design od značky LAVA.

Litinový hrnec modrý nízký 24 cm kulatý

2 663 
Nádherný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Nízké provedení, průměr hrnce 24 cm pro 4 porce pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Pozor, pozor! V nabídce máme nejenom krásné kulaté hrnce, ale také OVÁLNÉ HRNCE ze smaltované litiny. To jen kdyby někdo chtěl hrnec méně tradičního tvaru. Oválné hrnce se používají jako pekáče v troubě, pro pečení drůbeže, ideální například jako pekáč na husu.


Carbonade z telecí kližky

Výborný recept z telecího maso, dušeného na černém pivě. Připraveno pomalým dušením v litinovém hrnci.
Příprava20 minutes
Čas vaření1 hour 30 minutes
Porce: 3
Autor: Mlsná Anežka

INGREDIENCE

 • 500 g telecí kližka
 • 2 ks cibule větší
 • 1 lžíce dijonská hořčice
 • 2 lžíce rajčatový protlak (kečup, rajčatová passata)
 • 1+1 lžíce vepřové sádlo
 • 1 lžíce třtinový cukr
 • 500 ml černé pivo
 • 3 stroužky česnek
 • 2 snítky rozmarýn
 • 5 snítky tymián
 • sůl
 • pepř

INSTRUKCE

 • Telecí kližku odblaníme a nakrájíme na kostky o hraně cca 3-4 cm. Cibuli oloupeme a nahrubo nakrájíme.
 • V litinovém hrnci rozpálíme lžíci sádla a maso na něm zprudka opečeme, až bude ze všech stran světle hnědé. Maso osolíme a opepříme. Poté jej vyjmeme na talíř a uchováváme v teple.
 • K výpeku přidáme ještě jednu lžíci sádla, stáhneme teplotu. Přidáme cibuli, dijonskou hořčici, zastříkneme černým pivem.
 • Poté přidáme opečené maso, ze snítek tymiánu a rozmarýnu stáhneme lístky, aby v carbonade nebyly dřevnaté části stonků bylinek. Vhodíme do hrnce spolu s utřeným česnekem. Přilijeme rajčatový protlak, vše promícháme.
 • Nakonec zalijeme černým pivem tak, aby maso bylo ponořené. Litinový hrnec přiklopíme poklicí, stáhneme teplotu na minimum a dusíme, než je maso měkké (cca 1,5 hodiny).
 • V průběhu kontrolujeme, kolik je v carbonade tekutiny, případně dolijeme pivem, nebo na konci poklici sundáme a omáčku zredukujeme (necháme odpařit přebytečnou tekutinu) tak, aby měla správnou konzistenci.
 • Podáváme s rýží nebo pečivem.

POZNÁMKY K RECEPTU

Z množství připravíte zhruba 3 porce.


telecí kližka na carbonade
dušené telecí carbonade

Carbonade z telecí kližky: tipy a rady

 • K přípravě použijte telecí z přední kližky, jedná se o spodní šlachovitou část nohou. Je perfektní k pomalému dušení, klihovité části změknou a maso přitom zůstane šťavnaté, nikoliv vysušené. Kližka je výborná na guláš, dušená na červeném víně nebo na pivu.
 • Kližku obvykle známe z hovězího, prodává se však i telecí kližka. Rozdíl mezi hovězí a telecí kližkou je především v čase, který je potřeba, aby maso změklo. Telecí je mladé hovězí, bude mu trvat kratší dobu, než je hotové. Telecí kližka je růžovější než hovězí. Hovězí kližka má červenou barvu.
 • Litinový hrnec je naprosto ideální pro přípravu dušených mas, u kterých potřebujeme získat omáčku plnou chuti. Vtip v úpravě spočívá v prudkém orestování masa, nakrájeného na kostky. Povrch se zatáhne, šťáva však zůstane uvnitř. Ve výpeku se připraví další suroviny z receptu (v případě carbonade cibule), poté se maso zalévá tekutinou (vývar, pivo, víno) a nechává se dlouho a pomalu dusit pod poklicí. Díky unikátním vlastnostem litiny všechny tyto úkony zvládnete v jednom litinovém hrnci.
 • Dusit maso v litinovém hrnci lze na jakémkoliv typu sporáku. Elektrická plotýnka, plynový sporák. Litina je těžká, přirozeně magneticky vodivá, je velmi vhodná na indukci! Litinový hrnec s poklicí (z litiny) lze také strčit do trouby a pokrm dusit v troubě.

Telecí carbonade v kulatém hrnci ze smaltované litiny, pr. hrnce 20 cm, barva lila

carbonade z telecí kližky

Kulaté hrnce z barevné smaltované litiny v našem e-shopu:

Litinový hrnec zelený 10 cm mini

837 
Krásný hrnec ze smaltované litiny v mini provedení, typ kokotka (z francouzského cocotte, kastrůlek). S barevně sladěnou pokličkou, zelený lesklý smalt. Průměr hrnce 10 cm pro 1 porci pokrmu, parádní také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci.

Litinový hrnec červený nízký 28 cm kulatý

3 218 
Nádherný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, červený lesklý smalt. Průměr hrnce 28 cm pro 6 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec modrý nízký 28 cm kulatý

3 218 
Nádherný hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, modrý lesklý smalt. Průměr hrnce 28 cm pro 6 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.

Litinový hrnec černý 28 cm kulatý

3 317 
Nádherný kulatý hrnec ze smaltované litiny, s barevně sladěnou pokličkou, černý lesklý smalt. Nízké provedení, průměr hrnce 28 cm pro 6 porcí pokrmů, úchvatný také pro servírování přímo na prostřeném stole. Pro všechny druhy ohřevů, včetně indukce. Masivní litina se 3 vrstvami smaltu, 2x vypálená v peci. Elegance od značky LAVA.
author-avatar

O Mlsná Anežka

Vařím a peču a starám se o to, abyste vy, moji milí, dostali na Mlsném hrnci tu nejlepší péči. Mám slabost pro litinové nádobí, zaručuji vám, že si na něm připravíte chutná domácí jídla - ostatně podívejte se do mých receptů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chutnalo? Ohodnoťte prosím recept:

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.