Litá bublanina z kynutého těsta, pečená v litinovém pekáčku
Kynuté těsto, to nemusí být jen koláč na plech nebo kynuté buchty. Z kynutého můžete udělat také litou bublaninu, a právě do té jsem se dnes pustila já. K ruce jsem si vzala můj oblíbený univerzální LITINOVÝ PEKÁČEK o rozměrech 20 x 30 cm, bublanina do něj je tak akorát z 30 dkg hladké mouky.
Litinové pekáčky vhodné k receptu:
Recept na litou bublaninu mám z Kuchařky naší vesnice, vydání z roku 1996. Je to fajnovní kuchařka s detailně popsanými recepty a postupy, dostala jsem ji od rodičů, když mě vypustili do dospěláckého světa. I přes množství současných food časopisů s krásnými fotkami s nepřebernými recepty se k téhle kuchařce ráda vracím pro základy kuchařské ze všech nejkuchařštější.
Litá bublanina z litinového pekáčku
Skvělá letní buchta: litá bublanina z kynutého těsta, dělaná v litinovém pekáčku.
Porce: 15 kousků
INGREDIENCE
- 300 g mouka hladká
- 500 ml mléko
- 60 g cukr písek
- 20 g máslo
- 20 g droždí čerstvé polovina kostky
- 1 ks vejce
- 1 ks žloutek
- špetka soli
- kůra z 1/2 citronu ideálně bio
- 200 g drobné ovoce maliny, borůvky, rybíz, třešně
INSTRUKCE
- Mléko ohřejeme, až je vlažné (nikoliv horké). Trochu odlijeme do RENDLÍKU, přidáme lžičku cukru, nadrobíme droždí. Promícháme a necháme v teple vzejít kvásek.
- Rozpustíme máslo, aby bylo vlahé, klidně použijte mikrovlnnou troubu.
- Do mísy nasypeme mouku, přidáme špetku soli, zbytek cukru, nastrouhanou kůru z citronu.
- Přilijeme kvásek, zbývající mléko, rozpuštěné máslo, vejce se žloutkem.
- Vše smícháme dohromady, ideálně ručně metličkou, případně elektrickým šlehačem na nízké otáčky.
- Přikryjeme čistou utěrkou a necháme v teple asi hodinu kynout.
- Troubu zapneme na 190 °C – elektrická, s horkovzduchem nastavíme teplotu asi o 15 °C méně.
- Litinový pekáček vyložíme pečicím papírem. V rozích papír úhlopříčně nastřihneme, aby se nekrabatil a hezky se do pekáčku poskládal.
- Do vyloženého pekáče vlijeme kynuté těsto. Poklademe ovocem a dáme péct zhruba na 40 minut, než povrch bublaniny zezlátne.
- Bublaninu vyndáme z trouby, necháme vychladnout, poprášíme moučkovým cukrem, krájíme na řezy a podáváme.
Litá bublanina z kynutého těsta: tipy a rady
- Místo hranatého pekáčku vyzkoušejte kulatou LITINOVOU KOLÁČOVOU FORMU. Vypadá božsky! Nemáte-li litinový pekáč nebo formu na koláč, vezměte, co doma máte – plechový pekáč nebo plech. Množství těsta přizpůsobte velikosti plechu.
- Často se na koláče a bublaniny používá mražené ovoce. Není to jen v zimě, když není čerstvé, ale také na začátku léta, když potřebujete vyčistit mrazák od starých zásob a připravit se na novou sezónu. S mraženým ovocem a kynutým těstem pozor, kynuté těsto je živý organismus, kterému se dobře daří v mírném teple a vlhku. Pokud na litou bublaninu použijete mražené ovoce, pak jen drobné bobulovité, jako borůvky, rybíz, případně maliny. Velké kusy mraženého ovoce můžou kynuté těsto tzv. zabít.
- Vršek lité bublaniny lze posypat drobenkou. Na velikost litinového pekáčku 20 x 30 cm připravíte posypku z 30 g másla, 40 g cukr písek a 50 g polohrubé mouky.
Kam dál? Přeci prohlédnout si všechny naše LITINOVÉ PEKÁČKY v e-shopu!