Kuřecí na paprice se smetanou
Smetanová omáčka na paprice, která, je-li dobře udělaná, přináší na stůl kulinářskou dobrotu, při jejíž konzumaci se strávníkům dělají boule za ušima. Aby tomu tak bylo, je třeba dodržet pár základních kuchařských postupů, k nimž se perfektně hodí kulatý litinový hrnec s poklicí.
Litinové hrnce vhodné pro tento recept:
Naprostá většina omáček vyžaduje, aby maso bylo nejprve v rozpáleném hrnci orestované a vytvořila se na něm zlatavá kůrčička. Výpek, který na dně zůstane, vytvoří základ pro naši omáčku – Pohlreich tomuto výpeku říká kuchyňské zlato. Maso se pak zalévá tekutinou, nejčastěji vývarem, na plotýnce se stáhne teplota. Hrnec se přiklopí a obsah hrnce se nechá dusit, pomalu táhnout, až je masíčko krásně měkké.
Litinový hrnec se nechá poměrně beztrestně rozpálit na vysokou teplotu, litina se rovnoměrně zahřívá a dlouho sálá teplo. Na omáčky a pomalu tažené maso v tekutině (neboli dušené) neznám nic lepšího.
Bonus navíc: litinový hrnec s poklicí se dá strčit i do trouby, kde se maso bude pomalu dusit, aniž bychom na něj museli dávat pozor.
Litinový hrnec jsem si vzala také pro přípravu smetanové omáčky na paprice, dělané s kuřecími stehny. Rozpalme plotnu a hurá vařit!
Kuřecí na paprice
INGREDIENCE
- 3 ks dolní kuřecí stehna
- 1 ks cibule větší
- 1 lžíce mletá paprika sladká
- 2+1 lžíce sádlo
- sůl
- pepř
- jablečný ocet nebo citronová šťáva
- cukr
- česnek
- 750 ml vývar nebo voda
- 50 ml smetana na šlehání vysokotučná, 30 % a více
Na jíšku:
- 80 g máslo
- 80 g hladká mouka
INSTRUKCE
-
Kuřecí stehna opláchneme, odstraníme případné zbytky peří a brků, osušíme papírovou utěrkou. Osolíme a opepříme. Cibuli oloupeme a nakrájíme nahrubo.
-
V litinovém hrnci rozpálíme dostatečně 2 lžíce sádla (pozor, aby se tuk nezačal přepalovat) a vložíme do něj stehna kůží dolů. Necháme zezlátnout, hlídáme teplotu. Pak stehna obrátíme a osmažíme do zlatova i z druhé strany.
-
Maso vyndáme na talíř, do výpeku přidáme lžíci sádla, vhodíme pokrájenou cibuli a restujeme, až bude mít světle zlatavou barvu. Nakonec zasypeme sladkou paprikou a ještě chvilinku restujeme, stačí půl minuty, aby se paprika nespálila.
-
Vrátíme do hrnce zpět maso, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme. Kdo má rád, může přidat 2 stroužky česneku, oloupané a nakrájené na plátky.
-
Stáhneme teplotu na plotně, přiklopíme poklicí a necháme probublávat, až jsou kuřecí stehna měkká. Trvá to asi 45 minut.
-
Maso vyndáme a uložíme jej na talíř a udržujeme v teple (např. v mírně vyhřáté troubě).
-
Připravíme si světlou jíšku: v RENDLÍKU rozehřejeme máslo a vsypeme do ní mouku, na středním plamenu mícháme asi 5 minut.
-
Zásmažku vsypeme do pobublávající omáčky a kvedlačkou rozmícháme. Povaříme dalších 5 minut. Pokud budou v omáčce drobné hrudky, nevadí, omáčku umixujeme ve stolním mixéru.
-
Nalijeme omáčku do nádoby mixéru a rozmixujeme, aby byla omáčka jemná a hladká. Nakonec přidáme smetanu (už nevaříme), podle chuti přidáme lžičku až dvě cukru (perfektně zvýrazní chuť), trochu přírodního octa nebo citronovou šťávu. Opepříme a osolíme, a ještě krátce promícháme.
-
Na talíř servírujeme hotová kuřecí stehna, přeléváme smetanovou omáčkou na paprice. Podáváme s knedlíkem, rýží, nebo u nás chutná i s čerstvým chlebem.
Kuřecí na paprice v litinovém hrnci: tipy a rady
- Porce podle tohoto receptu je zhruba pro 2-3 osoby. Připravovala jsem ze 3 dolních kuřecích stehen, protože nejmladší syn je na táboře a doma tak mám o jednoho strávníka míň. Tři stehna se vejdou tak akorát do kulatého litinového hrnce o pr. 24 cm.
- Ačkoliv se moderní hospodyňky snaží vracet k tradicím a připravovat jídlo z poctivých surovin, nedělám si iluze, že většina z nich si doma pravidelně připravuje do zásoby pomalu tažený vývar na omáčky. Naštěstí se v obchodě dají koupit bujóny bez glutamátů a další přidané chemie, mějte doma v potravinové skříňce takové k dispozici. Při vaření se hodí a úspora času oproti vaření domácího vývaru je značná.
- Papriku na omáčku používám mletou sladkou, do omáčky na toto množství padne asi jedna mírně navršená polévková lžíce.
- Smetanu do omáček používám zásadně vysokotučnou, tedy s obsahem tuku 30 % a více. Po přidání smetany omáčku už nevařím. Pamatuji na svoje kuchařské začátky, kdy jsem ještě používala 12% smetanu na vaření, hrnec s omáčkou jsem nechala na zapnutém sporáku a smetana se mi zdrcnula. Více tuku ve smetaně znamená více stability (a také podstatně více chuti v omáčce).
- Jíšku neboli zásmažku připravte z mouky osmažené na másle, žádná klechtačka (čili mouka zaklechtaná ve vodě). Nešiďte vaši omáčku, šidíte sami sebe! Hezký článek na téma Jíška najdete na webu Florentýny Zatloukalové.
- Na omáčku na paprice jsem použila nízký litinový hrnec. Bez problémů si vezměte k ruce i klasický s vysokými stěnami.
- Kuřecí na paprice připravíte i z horních kuřecích stehen. Kuřecím prsům bych pro tentokrát nechala v ledničce – na omáčku jsou dost suchá. Jinak smetanovou paprikovou omáčku dělávala moje babička se slepicí, ta je ale poměrně tuhá a musí se dusit dlouho, babička slepici nakonec natrhala na kousky. Kuřecí stehna v omáčce na paprice vypadají efektně, jen je nesmíte zapomenout předem orestovat, aby dostala žádanou zlatou kůrčičku.