Guláš z vepřového plecka
Vepřové plecko patří k vděčným a univerzálním masům v kuchyni, dá se vařit, dusit, péct. Na čuníkovi jej najdete v horní části předních nohou. Maso je to svalnaté, a tak akorát tučné, aby se z něho udělal gulášek jedna báseň.
Každý kuchař má recept na svůj nejlepší guláš, také tento můj recept je mnoha pokusy vyladěný tak, že chutná celé naší rodině.
K přípravě guláše jsem si vzala na pomoc LITINOVÝ HRNEC s poklicí. Hotový guláš jsem servírovala na stole k sobotnímu obědu a můžu říct, že gulášek nejenom skvěle chutnal, ale také báječně vypadal!
TIP: Hrnec, který vidíte na fotce, je oválný, širší „průměr“ dna má 27 cm. Guláš jsem dělala z 1 kg plecka. Hrnec má poklici, je bez problémů vhodný do trouby. Pokud byste například hledali pekáč na husu, kachnu nebo krocana, nebojte se jej použít, jen sáhněte po větším – např. 33 cm.
Vepřový gulášek z plecka
INGREDIENCE
- 1 kg vepřové plecko
- 3 ks cibule větší
- 2 stroužky česnek
- 200 ml rajčatová passata
- 2 lžíce sádlo
- 1 lžíce sladká mletá paprika
- 1 plátek chléb žitný
- sůl
- pepř
- kmín
- kolečka cibule na ozdobu
INSTRUKCE
-
Cibuli oloupeme a nakrájíme na klínky.
-
V litinovém hrnci rozehřejeme sádlo a vhodíme na něj klínky cibule.
-
Vepřové maso nakrájíme na špalíky asi 4×3 cm velké. Jakmile cibule začne zlátnout, přihodíme pokrájené maso, osolíme, opepříme a zasypeme paprikou.
-
Plotýnku máme stále na vysokou teplotu. Mícháme, než maso pustí šťávu. Teplotu plotýnky mírně stáhneme a masovou šťávu necháme vydusit a maso opečeme, získá tak základ pro správnou chuť guláše.
-
Podlijeme vodou, až je maso asi ze ¾ ponořené. Nalámeme dovnitř krajíček chleba, který nám guláš zahustí.
-
Plotýnku stáhneme na minimum, hrnec přiklopíme poklicí a dusíme asi 2 hodiny. Litina se postará, aby se gulášek krásně dusil i při nízké teplotě.
-
Asi půl hodiny před koncem přidáme rajčatovou passatu a utřené stroužky česneku.
-
Na konci dochutíme podle potřeby (sůl, pepř, příp. trochu kečupu pro sladší chuť).
-
Podáváme s chlebem, vrch guláše ozdobíme prstýnky čerstvě pokrájené cibule, případně přidáme snítky zelených bylinek.
POZNÁMKY K RECEPTU
Vepřový guláš: tipy a rady
- Pokud nechcete do guláše přidávat chleba ani jej zahušťovat moukou, přidejte víc cibule. Množství se nebojte, třeba Pohlreich říká, že cibule by mělo být v guláši tolik, kolik dáváme masa. Cibule bude právě tou složkou, která guláš zahustí místo mouky.
- Pokud nebudete zahušťovat moukou ani chlebem, dostanete nízkosacharidovou low carb verzi guláše, bez lepku, bašta bude dobrá i pro celiaky.
- Kluci v akci zase guláš podlévají vínem, aby omáčka dostala ten správný šmak.
- Místo chleba si guláš můžete dát se šesti, každému, co chutná. Knedlíky ke guláši jsou nejlepší kynuté houskové.
- Rajčatová passata jsou v podstatě nakrájená podušená rajčata. Jako náhražku lze použít rajský protlak, který má však jinou konzistenci, ale chuťově je na tom podobně jako passata.
- TIP: Dobrý gulášek se také povede v multifunkčním hrnci <= mrkněte, jaké jsou možnosti.
Litinový hrnec, který jsem k receptu použila, najdete TADY. Zvenčí je nádherně červeně smaltovaný, krásně rozzáří kuchyň i prostřený jídelní stůl.