Krásné litinové pekáče LAVA: na plotnu i do trouby
Víte, že pekáč nemusí mít pouze klasický obdélníkový tvar, ale že může být i oválný? Pokud pokukujete po poctivém pekáči, zapomeňte na ty z tenkého plechu a sáhněte po litině. Litinový pekáč má mnoho předností, které vám žádný jiný materiál nenabídne.
V našem e-shopu nabízíme oválné pekáče s víkem ze smaltované litiny a dále obdélníkové litinové.
Litinové pekáče: ideální do každé trouby
Litina je pro vaření a pečení naprosto ideální. Nejenom že se jedná o generacemi prověřený materiál, je také masivní, a jakmile se nahřeje, vydrží dlouho a rovnoměrně sálat teplo. V praxi to znamená, že pokrm v litinovém pekáči se upeče rovnoměrně, za kratší dobu a úsporněji.
- Litinové pekáče se odlévají do formy z litiny, klasické pekáče získávají svůj tvar ohýbáním plechů. Vtip je v nejenom v typu materiálu a jeho vlastnostech, ale také v jeho tloušťce. Plechy bývají tenké kolem 2 mm, zato litina se může pochlubit až 3-4 mm na stěnách, dno je ještě o nějaký ten milimetr silnější.
Smaltované pekáče
Litinové nádobí existuje v podstatě ve dvou verzích: ze surové litiny a z litiny smaltované. Zatímco ze surové litiny (bez povrchové úpravy) se vyrábějí především pánve nebo outdoorové kotlíky na otevřený oheň, pekáče dostanete smaltované.
- Černé pekáče bývají smaltované jednou vrstvou, ale třeba oválné pekáče LAVA jsou zvenčí smaltovány třemi vrstvami, navíc v krásných trendy barvách, které vám rozzáří kuchyň. Navíc – v takovém nádobí je radost vařit, sama dobře vím, o čem mluvím.
Pekáče s víkem
Nejlepší výkon vám nabídnou litinové pekáče s víkem. Poklice podrží teplo uvnitř, a jakmile se nahřejí stěny, uvnitř se začnou dít věci! Perfektně propečené maso, ať už vepřová pečeně nebo vepřový bůček, maso se bude jen rozpadat, zatímco na povrchu bude mít křupavou kůrčičku.
Pozn.: té kůrčičky mj. dosáhnete tím, že ke konci pečení odstraníte z pekáče víko a necháte pokrm péct s přímým přístupem tepla.
TIP: Smaltovaný pekáč snese v troubě teplotu max. 260 °C. Knoflík na poklici pekáče (držátko) je z nerezové oceli, takže i ten takto vysokou teplotu v troubě zvládne bez problémů.
Pekáč na husu
Oválný litinový pekáč s vysokým okrajem se zvláště hodí na pečení husy, kachny, krocana, kuřete. Počítejte s tím, že husa bude potřebovat velký litinový pekáč, aby se dovnitř bez problémů vešla. Litina je bezvadná na pomalé pečení při nízkých teplotách, které si husa nebo kachna žádá, protože její maso je tuhé a potřebuje čas, aby změklo.
OVÁLNÉ PEKÁČE z litiny v našem e-shopu
Litinový pekáč na chleba
Moderní hospodyňky pečou v oválných litinových pekáčích chleba. Na chleba se hodí menší průměr pekáče s vyšším okrajem, opět se těží z ideálních vlastností litiny, která po nahřátí rovnoměrně sálá teplo a chleba se pravidelně upeče.
Hranatý pekáč
Klasické hranaté pekáče jsou vhodné na přípravu zapékaných pokrmů, v pekáči upečete buchty z kynutého těsta. Oblíbené jsou jídla z jednoho pekáče, například brambory a maso se zeleninou, které šetří práci a nádobí.
HRANATÉ PEKÁČE z litiny v našem e-shopu
Pekáče krásně vypadají, můžete v nich rovnou podávat na stůl. Hranaté litinové pekáče dodáváme s dřevěným podstavcem, který využijete na servírování: pekáč na ně jednoduše postavíte doprostřed prostřeného stolu a uvidíte, jak takový kousek plný lahodného jídla dokonale pozvedne úroveň stolování.
Litinový pekáč na indukci
Věděli jste, že litina je jedním z nejlepších materiálů na indukci? Je přirozeně vodivá (elektromagnetická), perfektně reaguje s indukční deskou. Některé indukční sporáky mají rozšířené indukční zóny, takže na plotýnku postavíte nejen kulatý hrnec, ale také pekáč oválného tvaru.
To se hodí v případě, že chcete na plotně jídlo nejdříve předpřipravit, například nechat zatáhnout povrch pečeně na rozpáleném oleji, a až teprve potom dát péct do trouby.
TIP: Pokud používáte litinový pekáč na varné desce ze sklokeramiky, nikdy jej neposouvejte po povrchu! Litina je těžká a mohla by povrch desky poškodit. Vždy si vezměte chňapky a pekáč nadzvedněte, abyste upravili jeho polohu.
Litinový pekáč je vhodný nejenom na indukci, ale také na sklokeramickou desku, elektrickou plotýnku nebo na plynový sporák.
Jak čistit litinový pekáč
Na závěr několik slov k čištění litiny. Smaltované pekáče jsou chráněné vrstvou smaltu, teoreticky je tedy můžete dát do myčky, což také mnozí výrobci uvádějí ve svých návodech k používání a péči.
Pokud však máte litinový pekáč s krásným barevným smaltem zvenčí, byla by škoda mýt jej v myčce. Mytím v myčce totiž barvy blednou a ztrácejí na svém lesku. Ideální proto je, mýt pekáče v ruce pod tekoucí vodou, nepoužívat žádné agresivní prostředky (drátěnka atp.).
- Jestliže se vám pekáč připálí nebo na dně či stěnách zůstanou zbytky od jídla, jednoduše nalijte do pekáče teplou vodu a nechte jej odmočit. Pokud se jedná o extra připálené zbytky, dejte pekáč s vodou do trouby, přidejte lžíci sody bikarbony, přiveďte vodu k varu, nechte chvíli probublat a vytáhněte ven. Jakmile voda trochu zchladne, pekáč půjde krásně vyčistit od všech zbytků jídla.